blog

Fotoreportáž z Londýnskeho knižného veľtrhu

štvrtok 29. apríla 2010 00:50
Št 29.04. 2010 00:50

Raz za rok sa v Londýne koná jeden z najvýznamnejších knižných veľtrhov sveta s originálnym názvom Londýnsky knižný veľtrh (LBF – London Book Fair). Inak tomu nebolo ani tento rok,  a tak sa 19.-21.4.2010 stretli tisícky ľudí, ktorí žijú knihami. A to by musela sopka vybuchnúť, aby sme medzi nimi chýbali!

Ako všetci dobre vieme – sopka s menom, ktoré donedávna poznali len tí najzákernejší logopédi, naozaj vybuchla a niekoľko dní pred veľtrhom nám spoľahlivo zrušila let. Ale Martinusákom, odkojeným na Jackovi Kerouacovi, len zasvietili oči nadšením – veď to je parádna príležitosť na road trip! Kvôli knihám aj na kraj sveta, takže tých 1300km do Londýna je malina! Jeden príbeh. Jedno kníhkupectvo. Toto je príbeh našej londýnskej výpravy za knihami. A keďže raz vidieť je ako tisíckrát počuť, tak prvý článok bude hlavne o fotkách. 🙂

Pod zadkom mám už tisíc míľ, tých tisíc míľ

Hovorí sa, že cestovanie rozširuje obzory a je to pravda! Z cesty do Londýna sme si odniesli množstvo poznatkov – napríklad, že všetky nočné sovy, ktoré trávia celé noci za počítačom a nad knihami, zaspia v aute pri prvom náznaku tmy. Že aj keď auto hučí ako stíhačka, tak to neznamená, že je aj rovnako rýchle. A že kto videl kilometer diaľnice, akoby videl aj ostatných 1300km diaľnice.

Na anglickej pôde sme si rýchlo zahrali hru „vymenuj čo najviac dôvodov, prečo miluješ Twilight “ a nešťastník, ktorý zabudol spomenúť Edwarda, musel sadnúť za volant. Jazdu vľavo sme zvládli bravúrne – prvýkrát sme zle zabočili asi až po sto metroch od vylodenia z trajektu a do hotela sme trafili s GPSkou už na druhýkrát (prvýkrát sa nám snažila nahovoriť, že najbližších pár dní budeme spať na krásnej, ale inak pomerne nepohodlnej lúke).  Objavovanie knižného Londýna sa mohlo začať!

Cecil Court XXX Nábrežie Temže

Knihy tady, knihy tam, knihy všude kam se podívám!

Objavovaním knižných lákadiel Londýna by sa dal stráviť minimálne rok, ale nie(len) kvôli tomu sme sa sem trmácali – Londýnsky knižný veľtrh začal v pondelok, 19.4.2010 a hneď po vstúpení nám bolo jasné, že nie každý knihomoľ je stvorený na road tripy a mnohí vystavovatelia, aj účastníci, ostali tento rok zaseknutí vo svojej domovine. Podľa oficiálnych zdrojov mal byť 39. ročník LBF doteraz najväčší v jeho histórii, ale sopečný popol rýchlo zamával optimistickými predpokladmi organizátorov. Prvý deň veľtrhu sa preto niesol v znamení mnohých prázdnych stánkov (obzvlášť u zámorských vystavovateľov), našťastie program odborných prednášok nebol nijak výrazne narušený a v priebehu ďalších dní si väčšina vystavovateľov našla zástupcov, ktorí ich na veľtrhu nahradili a LBF sa rozbehol naplno.

Londýnsky knižný veľtrh je v prvom rade odborný veľtrh určený pre vydavateľov, distribútorov a predajcov kníh, preto celý prebieha v duchu uzatváraných kontraktov, odborných prednášok o budúcnosti kníh a zvyšovaní kvality poskytovaných služieb. Len menšia časť je venovaná samotným autorom, ktorí sa však aj tak pohybujú na veľtrhu skôr ako konzultanti nových trendov a odborníci na písanie než ako umelci, ktorí na papieri odhaľujú svoje najskrytejšie myšlienky a posolstvá. Napriek tomu máme pre vás niekoľko „úlovkov“, ktoré vám budeme postupne ponúkať na stránkach nášho blogu. 🙂

Čo že je to štyridsiatka…

Budúci rok sa bude konať jubilejný, 40.ročník Londýnskeho knižného veľtrhu. Organizátori už teraz sľubujú, že to bude veľkolepé. A keďže sa budú zároveň snažiť vynahradiť všetkým účastníkom tohtoročný ročník, na ktorom sa sopka predsa len podpísala, určite sa máme na čo tešiť! Veď vo svete kníh sa neustále niečo deje a odborníci sa výnimočne zhodujú na jednom – žijeme v dobe, ktorá bude pre knihy a čítanie prelomová!