blog

Súťaž: Užite si Španielsko podľa Dana Browna!

štvrtok 25. januára 2018 15:23
Št 25.01. 2018 15:23

Cestovná kancelária BUBO pripravila pre vás skvelý zájazd, počas ktorého navštívite kľúčové miesta z najnovšieho príbehu od Dana Browna, ale aj mnohé iné krásy Španielska. Stačí si najneskôr do 15. 2. kúpiť či objednať knihu Pôvod a možno to budete práve vy, kto sa vydá do čarovného Bilbao či Barcelony. Prečítajte si, čo vás čaká... ;-)

Baskicko na privítanie

Bilbao, raj milovníkov moderného umenia a architektúry. Začnete prechádzkou po starom meste.

Robert Langdon sa o pár chvíľ zúčastní prezentácie Edmonda Kirscha. Oblečený v bielom motýliku, fraku a v bielej veste prechádza cez mesto. Čo dnes Kirsch odhalí? Na pozvánke stálo len: Sobota večer. Príďte. Dôverujte mi. Ako dokázal štyridsaťročný miliardár a futurista presvedčiť stovky VIP osobností, aby všetko nechali tak a prileteli na takto avizovanú udalosť až do severného Španielska?

Osudové stretnutie profesora Langdona

Otvorením Guggenheimovho múzea sa začala baskická cesta k moderne a cesta Bilbaa od sivého priemyselného mesta k turistickému lákadlu. Navštívite jedinečnú stavbu – najoriginálnejšie múzeum moderného umenia. Budete môcť obdivovať architektúru Franka Gehryho, prezrieť si umelecké dielo Richarda Serru, v ktorom sa odohralo osudové stretnutie profesora Roberta Langdona. 

Profesor za zákrutou chodníka konečne uzrel velikánske lesklé múzeum. Stavba sa nedala obsiahnuť jediným pohľadom. Langdon po jej bizarných, pretiahnutých tvaroch prechádzal očami sem a tam. Táto budova nielenže porušuje všetky pravidlá, blyslo mysľou Langdonovi. Nadobro ich ignoruje. Dokonalé miesto pre Edmunda. Langdon dostane audiosprievodcu, akého by si priali určite všetci milovníci umenia. Winston je Langdonov osobný audio sprievodca, ktorý mu spostredkováva prehliadku múzea ušitú na mieru. Edmond Kirsch ako nadšený fanúšik umenia a technológií tento systém navrhol konkrétne pre múzeá ako náhradu za skupinové prehliadky, ktoré neznáša. Takto sa môže každý návštevník tešiť zo samostatnej prehliadky, pohybovať sa vlastným tempom a klásť otázky, aké by sa rozpakoval položiť v skupine.

Nasledovať bude prehliadka ďalších umeleckých diel – napríklad Maman od svetoznámej Louise Bourgeois. V meste budete obdivovať diela Normana Fostera, ale aj Santiaga Calatravu. Moderná architektúra môže byť vskutku krásna.

Spomienky na Guernicu

Komu by sa zažiadalo, môže si zvoliť prídavok v podobe fakultatívneho výletu do mesta San Sebastian, kde sa éra Belle Epoque stretáva s dynamickou mladosťou. Zastavíte sa v Guernice, vysvetlíte si súvislosti jej zničenia. Prejdete sa po nábrežnej promenáde pozdĺž zálivu Concha v tvare mušle. Na svoje si prídu aj gurmáni: baskickí kuchári sú známi po celom svete. Ochutnáte tu svoj najlepší tapas v živote? El Guernica – osemmetrové Picassovo dielo zobrazujuje bombardovanie malého baskického mesta počas španielskej občianskej vojny.

Môže vôbec existovať romantickejšie zoznámenie? Ambra Vidalová sa v madridskom múzeu Reina Sofia pristaví pri El Guernice – osemmetrovom Picassovom diele, zobrazujúcom bombardovanie malého baskického mesta počas španielskej občianskej vojny. Ambre však pripadá pohľad naň veľmi bolestný – živá pripomienka surového útlaku pod diktátorom Francom. Radšej vkĺzne do tichej siene, aby sa pokochala obrazmi jednej zo svojich obľúbených španielskych výtvarníčok, keď sa za ňou ozve hlboký hlas španielskeho princa Juliána…

Messi, Woody Allen a Dan Brown

O čom bolo nedávne referendum, čo chcela ETA a aký je dnes pohľad miestnych na centrálna španielsku vládu. Aj o tom sa porozprávate počas pohodlnej cesty vlakom na východ Španielska. Barcelona – metropola hrdého Katalánska. Živé mesto, odkaz Picassa aj Gaudího, kilometre pieskových pláží, FCB, Woody Allen a teraz aj Dan Brown robia z neho jedno z najpríťažlivejších miest našej planéty. Program pre vás osobne pripravil sprievodca z BUBO, ktorý v Barcelone niekoľko rokov žil. Mesto uvidíte inak.

Robert Langdon sa s Ambrou Vidalovou do Barcelony nedostali vlakom, ale lietadlom. Nebudeme im to ale vyčítať, je to kvôli ich dobrodružnej misii. Po pristátí na malom letisku sa do mesta dopravia Kirschovou Teslou, ktorá výbavou pripomína Knight Riderovho KITTa. Už z diaľnice si všimnú impozantnú plochu Parc Güell. Edmond sa tam cestou z letiska domov často zastavoval. Langdona to neprekvapilo. Parc Güell patrilo medzi najznámejšie majstrovské diela Antoniho Gaudího – architekta a výtvarníka, ktorého práca zdobila Edmondovo puzdro mobilu. Gaudí bol v mnohom ako Edmond, pripomenul si Langdon. Prelomový vizionár, na ktorého neplatili bežné pravidlá.

Točité schodisko a rozhodujúci súboj

V Barcelone začnete samozrejme pri slávnej Sagrada Familia, legendárnej postmodernej bazilike venovanej svätej rodine. Necháte sa očariť veľkolepým dielom svetoznámeho architekta a umelca Antonia Gaudího. V bazilike je možné vidieť oba vonkajšie portály venované narodeniu a umučeniu Krista – spomínané aj v knihe. Navštívite Gaudího hrobku v podzemí baziliky, kde sa nachádzala kniha veršov Wiliama Blakea… Zaspomínate si na olympiádu a EXPO, ktoré v roku 1992 posunuli Barcelonu o desaťročia vpred. Prejdete sa po ulici La Rambla, ktorou denne prejde 150 000 ľudí. Uvidíte pomník Krištofa Kolumba a ďalšie Gaudího fenomenálne stavby Casa Batlló a Casa Milà. Akú si dáte paellu? Dostanete odporučenie na reštauráciu, ktorá nie je pascou na turistov 😉

Profesor si už mohol zvyknúť, že ho jeho priateľ Kirsch stále niečím prekvapuje. Keď sa však dozvedel, že Edmond býval priamo v Gaudího Casa Milá, chvíľu trvalo, kým sa mu to rozležalo v hlave. Casa Milà na ulici Passeig de Grácia bola jedna z najslávnejších Gaudího budov – originálny „dom“ s prezývkou „La Pedrera“ – čo znamená „kameňolom“. V jeho strešnom apartmáne mal Kirsch dokonca originál jedného z naslávnejších obrazov Paula Gauguina s názvom Odkiaľ prichádzame? Kto sme? Kam ideme?.  Na odpovede na tieto otázky čaká celý svet. Robert a Ambra ale musia najskôr navštíviť slávnu katedrálu Sagrada Familia a dostať sa ku Gaudího hrobke a knihe veršov Wiliama Blakea. Na obdivovanie katedrály žiaľ nie je čas, najskôr si musí profesor Landon zachrániť život v súboji s admirálom Ávilom.

Parc Güell a cava na pláži

Pokračujete po stopách knihy smerom na Castell de Monjuïc nad Barcelonou. Stihnete aj Shakespearovu záhradu pri barcelonskom superpočítačovom stredisku? Picassovo múzeum alebo Parc Güell? Dáte si pohárik cavy na pláži a oddýchnete si po nabitom programe. Zájdete do niektorých z najlepších barov, ktoré vám vyrazia dych. Mnohí považujú Barcelonu za jedno z najkrajších miest Európy. Pridáte sa k nim?

Pre spustenie Edmondovej prezentácie potrebujeme nájsť počítač s jeho osobným asistentom Winstonom. Pomocou Winstonovho autoportrétu sa miesto na mape dá ľahko identifikovať, ale… moment! Na vrchole strechy gotického kostola sa týči päťmetrový kríž. Počítačové laboratórium zriadené v odsvätenom katolíckom kostole? Uznajte, že je to naozaj to najnepravdepodobnejšie útočisko, kde by hrdý ateista zostrojil bezbožný počítač…

A kam po ďalšom namáhavom dobrodružstve? Langdon bol zvedavý na históriu Montjuïcu a už sa tešil, keď vystúpi z lanovky na čerstvý vzduch a pozrie si pevnosť, palác a známu čarodejnú fontánu. Začal čítať informačný plagát, no dočítal ho len na koniec prvej vety.  Treba predsa ešte rozlúštiť poslednú záhadu…

 

Zapojte sa do súťaže s knihou Pôvod od Dana Browna a navštívte tieto úžasné miesta! Viac sa dozviete na našom webe. Držíme vám palce 🙂

 

 

Anna Porubcová

Články autora