blog

Hollywood opäť pokúša šťastie. Chystá na nás Millennium

streda 16. februára 2011 00:01
St 16.02. 2011 00:01
4 minúty čítania 4

Detektívna trilógia Millennium žne jeden úspech za druhým. Toho si nejde nevšimnúť. A tak prichádzajú americké filmové štúdiá a nové spracovanie úspešnej knižnej predlohy Stiega Larssona. Na mieste je ale otázka – pôjde len o lacný, takzvaný béčkový film s jediným účelom, a to zarobiť peniaze?

Nie je nič nové, že americké filmové štúdiá riadia filmový biznis a utláčajú zvyšok svetového filmárskeho priemyslu. Známe sú i príbehy príbehov – slávnych knižných bestsellerov, ktorých americkí filmoví bratia príliš nenadchli, poprípade sklamali či dokonca nahnevali fanúšikov (spomeňme si na Eragona alebo Da Vinciho kód). Taktiež nie je nevídané, keď sa Hollywood rozhodne nejaký zahraničný filmový projekt, čo získal väčšiu pozornosť, prerobiť a vytĺcť z neho pár miliónov. Následne vzniknú napríklad kópie slávnych japonských hororov, pri ktorých sa človek nebojí, len smeje (alebo plače?). Zamýšľať sa nad týmito faktami by bolo nadlho. Dôvod, prečo som ich načrtol je prostý – prichádza už druhé (!) filmové spracovanie kultovej trilógie Millennium od švédskeho autora Stiega Larssona.

Veru tak, Millennium už uzrelo i filmové plátna (obrázok z filmu je úvodným obrázkom tohto článku). A dosiahlo nemalý úspech – prijali ho diváci i filmoví kritici (dôkazom sú početné nominácie i ocenenia). Ináč povedané – filmové spracovanie vyvolalo rozruch, tak si ho všimli americkí filmári a rozhodli sa priložiť ruku k dielu a, samozrejme, zarobiť. Aby som ale nebol príliš negatívny, podľa všetkého nepôjde o žiadny „béčkový trhák“. Dôvodov je hneď niekoľko.

Azda najlepšou správou je, že réžie sa chopil legendárny David Fincher (pracoval s mnohými hviezdami Hollywoodu a na konte má také snímky ako Podivný prípad Benjamina Buttona alebo Sociálna sieť).

Meno a kvality režiséra sú však len jedným esom. Tým ďalším je predstaviteľ hlavnej mužskej postavy – Daniel Craig. Získať hlavnú rolu – Mikaela Blomkvista – rozhodne nebolo jednoduché. Daniel musel najskôr o rolu súperiť (podobne ako v Bondovke Casino Royale), napríklad s Johnym Deppom, Bradom Pittom i Georgeom Clooneym. A potom ju odmietol, práve pre nakrúcanie ďalšieho pokračovania filmu o agentovi 007. Ale keďže nakrúcanie Bondovky bolo odložené, z Daniela sa stane Mikael.

Zaujímavý príbeh sa skrýva i zadruhou hlavnou postavou – Lisbeth Salander. Túto hackerku, ktorú možno pokojne označiť za jednu z najzaujímavejších postáv detektívnych románov, hrala v pôvodnej verzii filmu herečka Noomi Rapace. Vo svojej role bola taká dobrá, že dostala ponuku na hranie v americkej verzii. No odmietla ju s tvrdením, že postavu stvárňovala počas troch rokov a tak ju už nedokáže a nechce hrať znovu v rovnakých príbehoch. Tak sa na rad dostalo meno Scarlett Johansson a Natalie Portman. Natalie odmietla pre vyťaženie a režisér odmietol Scarlett, pretože mu prišla príliš sexy. A tak rolu dostala menej známa Rooney Mara.

Na záver je príhodné povedať, že film sa nakrúca v produkcii USA, Veľkej Británie, Nemecka a aj Švédska – nemal by byť teda príliš vzdialený európskemu mysleniu a knižnej predlohe. Očakávania sú teda veľké – no prípadné sklamanie môže byť oveľa väčšie. Dúfajme, že sa Davidovi Fincherovi a jeho tímu podarí podobný úspech, aký sa mu podaril s facebookovským filmom. Jedno je isté – dozvieme sa to už v decembri tohto roku. Ak si čakanie chcete skrátiť, tu je švédska verzia filmu.

POZOR! Len teraz máte príležitosť objednať si túto vynikajúcu trilógiu so zľavou 35%!

Trilógia Millennium švédskeho autora Stiega Larssona sa skladá z troch samostatných románov – Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom a Vzdušný zámok, ktorý vybuchol, ktoré spájajú hlavné postavy. Sú nimi nekonformný investigatívny žurnalista malého nezávislého časopisu Millennium – Mikael Blomkvist a extrémne asociálna hackerka Lisbeth Salanderová, ktorá je jednou z najvýnimočnejších literárnych postáv, aké sa kedy mihli detektívnym žánrom. Autor na týchto postavách vystaval strhujúce trilery, ktoré sú výborným mixom detektívky a špionážneho románu, zároveň im však nechýba ani sociálny podtext. Výborne vystavaný príbeh strhne čitateľa od úplného začiatku a udrží si jeho pozornosť počas celých 1400 strán, na ktorých sa trilógia rozkladá.

POZOR! Len teraz máte príležitosť objednať si túto vynikajúcu trilógiu so zľavou 35%!

Zaujímavé linky:

Moderná detektívka a jej autori: Muž, ktorý zomrel príliš skoroprofil Stiega Larssona, ktorého život bol minimálne rovnako zaujímavý ako jeho romány

Európu ovládla švédska detektívka

Trilógia detektívok Millennium dobyla svet

Ďalší diel Larssonovej trilógie Millennium existuje. Jeho osud je však otázny.

Brat Stiega Larssona vracia úder!

Náš Instagram