Dominika Žáková: Chcem v ľuďoch kultivovať citlivosť

Dominika by sa možno stala matematičkou. Tešíme sa, že to nakoniec dopadlo inak a z jej pestrofarebných obrazov si môžeme odniesť kus veselosti. Optimizmus považuje za životný postoj, ktorý treba vedome rozvíjať. A okrem maľovania zbožňuje aj knihy! Hádajte, ktorá je jej najobľúbenejšia...
Vyhral 180 kníh: Knihy namiesto pozerania TV

Knižný mesiac je za nami a oslávili sme ho teda náležite: spolu s tisícmi z vás sme sa vydali na bádanie po literárnych svetoch v našej hre Knižná odysea. Počínali ste si naozaj vynikajúco, hoci úlohy na niektorých planétach boli ako z "iného sveta" :-) Vyhrať mohol však len jeden z vás a tentokrát sa usmialo šťastie na Pavla. Gratulujeme! Zo zvedavosti sme sa ho spýtali...
Knižná móda: Dizajnérka sa inšpirovala čítaním

Existuje niečo, čo môžu mať spoločné knihy a móda? Módna návrhárka Barbora Kubi má v tom celkom jasno. Pri tvorbe novej kolekcie sa totiž inšpirovala práve čítaním. Prečítajte si, ako sa dá na knihy pozrieť opäť inak a dozviete sa aj pár zákulisných informácií o prípravách odevnej kolekcie.
Katarína Holetzová: Dosť bolo v detektívkach hrdinov s tehličkami na bruchu

Jedným z najvýraznejších minuloročných krimi objavov je nepochybne Smrť prekliatych. Túto jeseň vyšiel autorke Kataríne Holetzovej ďalší mrazivý príbeh. O tejto novinke, ale aj všeličom ďalšom, sme sa s ňou porozprávali na besede v žilinskom Martinuse. Moderovala naša Katka Melušová a ak ste tam neboli, určite si prečítajte tento článok, ktorý pre vás ako správna „detektívofilka“ spracovala ;-)
Rozhovor: Prekladatelia sú spoluautormi kníh

Posledný septembrový deň oslavuje svet Medzinárodný deň prekladateľov. Títo majstri jazyka sa veruže venujú rôznym typom textov, no my sa pristavíme pri tých umeleckých. Vďaka prekladateľom dostane knižka „víza“, aby sa dostala do cudzej krajiny (a teda aj k nám :-))
Lucia Sasková: Pred vydaním Zlatokopky som mala trému

Lucia Sasková je autorkou štyroch kníh, ktoré píše pod pseudonymom. Nemá na to žiadny konkrétny dôvod, len sa jej páči byť na chvíľu niekým iným. Zatiaľ najväčší úspech zaznamenala s knihou Zlatokopka a len nedávno vyšlo aj pokračovanie Zlatokopka 2. Práve o tejto knihe, ale aj o Luciinej tvorbe, sme sa s autorkou porozprávali.
Lucie Zelinková: Čtenářská obec na sociálních sítích se vyvíjí

Lucie Zelinková je naša kolegyňa z českého Martinusu. Lucie študuje literatúru a divadelnú vedu na Filozofickej Fakulte Karlovej univerzity, v Martinuse pracuje ako produktová manažérka. Okrem toho píše pre kultúrnu rubriku denníka Právo a Novinky.cz, tvorí recenzie na súčasnú literatúru a píše správy z tejto oblasti. Taktiež pôsobí vo vydavateľstve Euromedia, kde robí posudky na anglické rukopisy. Lucie je zároveň zakladateľkou a šéfredaktorkou obľúbeného českého portálu Světy literatury a práve na to sme sa jej opýtali v našom rozhovore.
Tomáš Ulej: „Aforizmy nepíšem na počkanie“

BODAJ BI! ste si prečítali ALE! - to bol len pokus o hranie sa so slovami. Nuž, nie je to jednoduché, rovnako ako napísať trefný aforizmus. Tomáš Ulej ich vymyslel už mnoho. Niektoré pozná naspamäť, ďalšie po sebe číta aj stokrát.
Martin Bajaník: Odmena príde, ak robíte veci dobre

Martin Bajaník vyštudoval grafický dizajn, pracoval v reklame, má na svedomí koncept bratislavských kaviarní SHTOOR a momentálne je úzko spojený so značkou Foxford. Málokto vie, že okrem všetkých týchto vecí je aj autorom knižnej steny, ktorá sa nachádza v našom kníhkupectve na Obchodnej ulici v Bratislave. A práve knižná stena hrá hlavnú úlohu v našej kampani Knižná šifra, preto sme sa Martina opýtali na to, ako vznikala.
Martin Kuba: Nemal som rád, keď som musel kresliť niečo, čo mi kázali iní

Martin Kuba pracuje v Martinuse ako špecialista vybavovania objednávok. Aj vďaka nemu sa balíčky dostanú do rúk zákazníkom a len vďaka nemu občas tieto balíky zdobia kresby na želanie.